Než vyrazíme …

Pojďme si stručně představit Hlubokou nad Vltavou.

Město Hluboká nad Vltavou je proslavené především svým novogotickým zámkem, zasazeným v rozlehlém anglickém parku. Hluboká nad Vltavou má se svými pěti tisíci obyvateli ideální polohu – nachází se asi 10 km od Českých Budějovic na řece Vltavě. Město samotné je obklopeno malebnou jihočeskou krajinou s desítkami rybníků (Bezdrev) a bohatými lesy se zámeckými oborami (zámek Obora) a statky (Vondrov), kde romantickou atmosféru dokreslují jezdci na koních či zadumaní rybáři. Hluboká se stala v poslední době díky své nabídce festivalů a výstav také kulturním fenoménem, stejně tak jako centrem sportů.

Zámek Hluboká je patrně vůbec nejvyhledávanější památka jižních Čech. Původní královský hrad ze 13. století prošel mnohými přestavbami, z nichž poslední z let 1845-1871 mu vtiskla podobu přepychového novogotického sídla knížecího rodu Schwarzenbergů. Zámeckými komnatami a bohatě zdobenými sály lze projít hned na několika prohlídkových trasách, navštívit můžeme zbrojnici nebo sousední Alšovu jihočeskou galerii se vzácnými uměleckými sbírkami. Neměli bychom si nechat ujít ani procházku rozsáhlým zámeckým parkem, zřízeným v anglickém stylu.

Do českých dějin vstoupila Hluboká mimo jiné tím, že král Václav II. zde nechal roku 1290 popravit svého odpůrce Záviše z Falkenštejna (pomník na pravém břehu Vltavy).


více informací najdete v průvodci

Fotogalerie

Zámek Hluboká v podvečerní atmosféře, foto: Libor Sváček
Letecký pohled na zámek Hluboká, foto: Libor Sváček
Celkový pohled na Zámek Hluboká, foto: Libor Sváček
Letecký pohled na zámek Hluboká, foto: Libor Sváček
Zámek Hluboká při západu slunce, foto: Libor Sváček

Hluboká nad Vltavou